Jak dbać o twarz, aby cieszyć się piękną skórą

Jak dbać o twarz aby cieszyć się piękną skórą

Skóra, największy organ w ciele człowieka, pracuje cały czas – nawet w nocy. Zajmuje się między innymi usuwaniem toksyn, regulowaniem temperatury i utrzymaniem prawidłowego poziomu pH oraz zwyczajnie chroni nasz organizm przed światem zewnętrznym.
Skóra twarzy, jako nasza wizytówka, szczególnie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Takie czynniki jak kurz czy pył zawieszony w powietrzu oraz resztki kolorowych kosmetyków osiadają w ciągu dnia na twarzy i powodują zatkanie porów. To z kolei prowadzi do ich niedrożności i gromadzenia dużych ilości sebum pod skórą. Nie dość, że nadaje to twarzy nieestetyczny wygląd, może również wywołać bolesne i swędzące stany zapalne.

Poniżej przedstawiamy trzy porady, które sprawią, że codzienna pielęgnacja twarzy przyniesie korzystne efekty i nie stanie się przy tym przykrym obowiązkiem. Nasze propozycje są uniwersalne i znajdą zastosowanie bez względu na to, jaki jest rodzaj Twojej skóry.

 

1. Mycie twarzy

 

Zaczynamy od dość oczywistego punktu, jakim jest dbanie o czystość skóry twarzy. Każdy dzień powinniśmy zaczynać i kończyć myciem twarzy. Ważnym jest, by nie przesadzać z częstotliwością czyszczenia skóry twarzy – może to prowadzić do jej wysuszenia, a nawet podrażnień. Należy też zachować delikatność przy wycieraniu jej ręcznikiem. Nie używajmy przy tym siły i nie pocierajmy zbyt mocno, a jedynie delikatnie ją osuszmy. Jeśli Twoja cera ma skłonności do niedoskonałości i jest bardzo wrażliwa na wszelkie patogeny, rozważ wycieranie jej jednorazowym ręcznikiem kuchennym. Dzięki temu unikniesz wszelkich zanieczyszczeń czy bakterii, które naturalnie mogą znajdować się na klasycznym bawełnianym ręczniku.

Pamiętaj też, by przed myciem twarzy ściągnąć z dłoni wszystkie pierścionki! Nawet te najmniejsze mogą zadrapać delikatną skórę pod oczami lub w okolicy nosa. Temperatura wody przy codziennej pielęgnacji powinna być umiarkowana i z pewnością nie za gorąca. Pamiętaj, by spłukiwać z twarzy bardzo dokładnie wszelkie żele myjące i mydła. Najlepiej powtórzyć płukanie kilkakrotnie, używając przy tym raz ciepłej, raz zimnej wody. Będziemy mieli wtedy pewność, że na skórze nie pozostają żadne niechciane resztki chemiczne, a odrobina zimnej wody ujędrni ją.

 

Wybierz odpowiedni produkt

Niemniej ważny obok techniki mycia twarzy, jest oczywiście produkt myjący, który stosujesz. I choć pożądany skład chemiczny kosmetyku będzie różnił się w zależności od typu i wieku skóry, jest kilka wyznaczników, które świadczą o dobrej jakości produktu. Przede wszystkim wbrew temu, co często chcą nam sprzedać duże firmy, dobry produkt myjący powinien być możliwie bezbarwny, bezzapachowy i mało pieniący. Wszelkie składniki powodujące intensywne zapachy lub kolory, choć z pewnością pięknie pachną i wyglądają, mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Pamiętajmy, że mydło do twarzy ma za zadanie oczyścić ją i przygotować na dalsze etapy pielęgnacji. Nie ma w takim razie potrzeby, by decydować się na produkty, które chcą przyciągnąć nas barwnym dizajnem. Często wartościowe i niedrogie żele do mycia twarzy można znaleźć w aptekach.

 

2. Ograniczenie makijażu

 

Obecnie zauważyć można coraz powszechniejszy trend stosowania jedynie lekkiego make-upu lub wręcz całkowita rezygnacja z niego. Wiele celebrytek i osobowości internetowych decyduje się na wrzucanie do internetu zdjęć bez makijażu i promowania przy tym naturalnego wyglądu twarzy. W erze, w której firmy kosmetyczne wręcz prześcigają się w wyścigu na dostarczenie najbardziej doskonałego, uniwersalnego produktu upiększającego, znaczna część społeczeństwa przekornie maluje się coraz słabiej.
Jest to pod wieloma względami bardzo korzystny dla zdrowia, lecz również portfela, trend. Jeśli czytając ten tekst myślisz sobie, że nie byłabyś w stanie wyjść bez makijażu do sklepu, czy na kawę do znajomych, może to być powód, przez który trapią Cię problemy z niedoskonałościami skóry.

 

Zrób sobie urlop od makijażu

Bezdyskusyjnie skóra twarzy czuje się najlepiej, gdy nie znajdują się na niej żadne kolorowe kosmetyki. Nie jest wtedy zbędnie obciążona i może bez przeszkód oddychać, a do tego nie ma mowy o zapychaniu porów resztkami produktów, które niejednokrotnie ciężko skutecznie zmyć. Szczególny problem ze zmywaniem make-upu pojawia się, gdy jesteśmy po ciężkim dniu i jedyne, o czym marzymy, to położenie się spać. Omijając makijaż lub stosując go jedynie bardzo delikatnie, minimalizujemy potencjalne zanieczyszczenia, z którymi musi sobie poradzić nasza skóra, dzięki czemu nie traci kondycji i sprężystości. Zatkane pory mogą także skutkować nawracającym trądzikiem, również ostrym i bolesnym.

Źle dobrane kosmetyki mogą również wywołać reakcje alergiczne. Są to w końcu mieszanki substancji chemicznych pochodzenia nienaturalnego, a nie każda z nas jest wyszkolona w czytaniu składów.

Bez względu na to, czy temat ograniczenia makijażu rozpatrujemy pod kątem zdrowotnym, finansowym, lub jakimkolwiek innym, jest to z pewnością krok, na który warto się zdecydować. Nawet jeśli aktualnie wydaje Ci się to niemożliwe, “urlop” od makijażu prawdopodobnie sprawi, że poczujesz większą pewność siebie. Nie będziesz musiała martwić się o to, czy make-up wygląda odpowiednio i nie rozmazał się od deszczu. Dzięki temu poczujesz większą niezależność i polubisz siebie i swoją twarz bardziej! Nie wspominając już o zaoszczędzonych paru groszach oraz czasie, który zamiast na nakładanie kosmetyków, będziesz mogła poświęcić na spokojne wypicie kawy lub piętnaście minut dłuższy sen.

 

3. Zadbaj o zdrowy tryb życia

 

Zdrowy tryb życia wraca jak bumerang przy każdym temacie związanym mniej lub bardziej bezpośrednio ze zdrowiem i urodą. Nic dziwnego, w końcu ciężko cieszyć się pięknym i zdrowym ciałem, jeżeli nie znajdujemy czasu na efektywny sen lub głównym składnikiem naszej diety jest mocno przetworzona żywność.

Niektórych przerażać może sam termin “zdrowy tryb życia”. Zapewniamy jednak, że kilku elementarnych zmian możemy dokonać bez dużego wysiłku, a mogą one zaowocować korzystnymi zmianami, które zmotywują nas do podjęcia kolejnych kroków. Jeśli przyglądamy się wpływowi stylu życia na urodę twarzy, szczególnie ważne są tutaj trzy elementy: ruch, stronienie od używek oraz dieta.

Uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej – długich spacerów, jazdy na rowerze, pływania – ma wielopłaszczyznowy wpływ na kondycję skóry, również twarzy. Przede wszystkim zwiększa przepływ krwi, co zmniejsza ryzyko zatkania porów i wystąpienia zaskórników. Dodatkowe dotlenienie krwi korzystnie wpływa na cerę, zmniejsza ryzyko powstawania zmarszczek oraz nadaje skórze blasku. Regularnie ćwiczenia ładnie podkreślają owal twarzy i sprawią, że będzie wyglądała na zadbaną i świeżą.

 

Zrezygnuj z używek

Przechodząc do używek, szczególnie alkohol i papierosy mają zgubny wpływ na wygląd. Sprawiają, że skóra starzeje się szybciej i jest wrażliwa na fotouszkodzenia, czyli uszkodzenia spowodowane światłem. Niszczą włókna kolagenu i elastyny oraz powodują problemy z mikrokrążeniem, które nadają skórze na twarzy niezdrowego, sino fioletowego odcienia. Zarówno alkohol, jak i papierosy powodują widoczne, nieestetyczne obrzęki pod oczami oraz sprzyjają powstawaniu zmarszczek, szczególnie na czole i w okolicach nosa.

Dodatkowo alkohol, ze względu na niszczenie naczyń włosowatych zabarwia nasze policzki na niezdrową fioletowo-czerwoną barwę. Jeśli do tej pory lubiłaś zapalić papierosa lub wypić lampkę wina przed snem i zauważyłaś jedną z powyższych oznak na swojej twarzy – nie martw się. Po rzuceniu palenia lub zrobieniu detoksu alkoholowego organizm zacznie wracać do swojego pierwotnego stanu. Lepiej oczywiście zdecydować się na to prędzej niż później.

 

Przyjrzyj się swojej diecie

Dieta jest niemniej ważna w odżywieniu skóry od zewnętrznej pielęgnacji. Nawet jeśli stosujesz kremy i serum, które są odpowiednio dobrane i korzystnie współgrają z metabolizmem twarzy, nie możesz zapomnieć o tym, że to jedynie połowa sukcesu.
Podstawą funkcjonowania naszego organizmu jest woda, której powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry dziennie. Jest ona swoistym przewodnikiem naszego organizmu i bez dostarczania odpowiedniej ilości będziemy czuć się słabo, a nasza skóra traci blask i witalność. Te konsekwencje będą widoczne bardzo szybko – twarz stanie się szara, straci elastyczność oraz pojawią się tendencje do uszkodzeń mechanicznych.

Aby zadbać o skórę od wewnątrz, postaraj się zawrzeć w swojej diecie witaminy A, C oraz E. Odbudowują one włókna kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra nie traci na sprężystości, a do tego likwidują niekorzystne wolne rodniki. Witamina A dodatkowo stymuluje powstawanie nowych komórek i złuszczanie naskórka. Witaminę A można znaleźć w olejach i czerwonych warzywach, witaminę C w większości świeżych warzyw i owoców, a całe pokłady witaminy E znajdziemy w rybach, szczególnie tych tłustych.

W codziennej diecie nie powinno też zabraknąć warzyw zielonych, chudego mięsa oraz kasz. Są one źródłami życiodajnych minerałów, jak np. cynku, żelaza, sodu i potasu, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Zwróć też uwagę na to, że witaminy oraz mikro- i makro-elementy najlepiej wchłaniają się z naturalnych pokarmów i w pierwszej kolejności to w ich stronę powinniśmy się zwrócić, nim wybierzemy się do apteki po suplementy. Oczywiście one również mogą być pomocne w zaspokojeniu niedoborów, jednak zawsze musimy zwracać uwagę na przyswajalność tych substancji.