Jak radzić sobie z nudą w długie, jesienne wieczory

Jak radzić sobie z nudą w długie, jesienne wieczory

Każdy z nas doświadczył choć raz jesiennej chandry, gdy po południu po wyjściu z biura, uczelni czy szkoły zastaje nas całkowity mrok, temperatura na zewnątrz stale się obniża, a dni stają się nieubłaganie krótsze. Nasze ciała przygotowują się do przetrwania zimy i naturalnym jest, że staramy się ograniczać wychodzenie z domu do niezbędnego minimum, na przykład opuszczając dom jedynie by zrobić szybkie zakupy. Do tego mogą dojść również fizyczne objawy wynikające ze zmiany pogody – migreny, chroniczne zmęczenie, sezonowa grypa. Spędzamy więc dużo więcej czasu w domu i może okazać się, że poprzednie, cieplejsze miesiące, zupełnie nas od tego odzwyczaiły. Pojawia się wtedy pytanie – co teraz? Jak radzić sobie z nudą w długie, jesienne wieczory?

Sposobów oczywiście może być wiele w zależności od tego, jakie mamy pasje, czy mieszkamy z rodziną, czy może samodzielnie, a nawet od tego, co mogliśmy przed jesienią zaniedbać.

 

Jak radzić sobie z nudą w długie, jesienne wieczory

 

Jeśli jesteś osobą o sprecyzowanym hobby i potrafisz zanurzyć się na długie godziny w książkach lub tworzeniu swojej sztuki, tym lepiej dla Ciebie! Monotonne jesienne wieczory sprzyjają wyciszeniu i rozmyślaniom. Z drugiej strony mogą też sprawić, że zawładnie Tobą poczucie zmęczenia i senność. Sen jest oczywiście zdrowy i drzemki w ciągu dnia mogą pomóc w szybkim ładowaniu baterii i odzyskiwaniu energii, jednak nie powinny one trwać dłużej niż 20 minut. Niepotrzebnie wydłużając taką drzemkę, możesz mieć trudności z obudzeniem się i problemy z przespaniem nocy. Dlatego warto czasem zmusić się do wysiłku i podjąć jakąś czynność, nawet jeżeli nie do końca nam się chce.

Jeśli jednak nie odkryłeś jeszcze swojej pasji, jesień może być też dobrym czasem na jej znalezienie. Na YouTube można znaleźć mnóstwo filmów z przeróżnych dziedzin, które mogą stać się inspiracją do podjęcia nowych działań i poszerzania swoich zainteresowań.

 

Tworzenie domowej biżuterii

Na przykład możesz się zastanowić nad tworzeniem domowej biżuterii. Do rozpoczęcia powinny wystarczyć nawet narzędzia dostępne w każdym domu. Z początku niepotrzebne będą specjalne kamienie ozdobne czy wyszukane materiały – możesz zacząć od kolczyków z modeliny. Rzeczy takie jak druciki czy obcęgi z pewnością znajdziesz gdzieś w garażu, więc przed zdecydowaniem się na zakup bardziej profesjonalnego sprzętu, będziesz w stanie przekonać się, czy jest to zajęcie, które Cię pochłania. Tworzenie ozdób w domu ma taką zaletę, że przygotowanie prezentów urodzinowych lub świątecznych dla bliskich będzie o niebo łatwiejsze. Wielu chciałoby otrzymać zupełnie niepowtarzalną bransoletkę lub łańcuszek.

 

Gotowanie

Popularnym hobby jest też gotowanie. Większość z nas dysponuje podstawowymi kuchennymi przyrządami – ostrym nożem, deską do krojenia i kilkoma patelniami. Nie mamy tu na myśli koniecznie profesjonalnego gotowania! Naukę tej umiejętności warto rozważyć, jeśli krojenie cebuli w kostkę przyprawia Cię o ból głowy, lub na obiad potrafisz przygotować jedynie odgrzewaną lasagne z dyskontu spożywczego. Gotowanie może być przyjemne i sprawiać dużo radości – jeśli stanie “przy garach” sprawia, że się stresujesz, spróbuj puścić w tle swoją ulubioną muzykę. Najważniejsze jest dokładne zrozumienie przepisu przed przystąpieniem do jego wykonania.

Nie bój się również zacząć od zupełnie podstawowych potraw. Nawet zupa pomidorowa, jajka sadzone, czy zapiekanka ziemniaczana mogą być niepowtarzalne, jeśli ugotujesz je z sercem. Domowe przygotowywanie potraw jest też nieocenioną zdolnością, gdy zabiegamy o względy drugiej osoby, lub chcemy uszczęśliwić drugą połówkę. Wspólne kolacje w czterech ścianach przy własnoręcznie przygotowanym gulaszu niejednokrotnie przyniosą więcej szczęścia niż wychodzenie wystrojonym do restauracji.

 

Gry planszowe

Dobrym pomysłem na przetrwanie jesieni są też gry planszowe – szczególnie w przypadku kilkuosobowych rodzin. Wybór takich gier jest dużo szerszy od popularnego chińczyka, warcab lub grzybobrania. Do wyboru mamy także Monopoly, Tabu i ogromną ilość innych możliwości, nieraz o skomplikowanych zasadach, które wymagają kilkukrotnego przewertowania instrukcji obsługi. Rodzinne granie w gry planszowe nie dość, że przyniesienie wiele frajdy i sprawi, że choć na chwilę zapomnimy o jesiennym mroku, to jeszcze zacieśni więzi rodzinne. Szeroka oferta sklepów oferujących planszówki ułatwi też wybór odpowiedniej kategorii gry – w końcu nie zmusimy kilkuletniego dziecka do skomplikowanej gry karcianej, a podczas samotnego wieczoru z drugą połówką nie zdecydujemy się na grę dla dzieci.

 

Nadrobienie zaległości

Może też jest coś, do czego zbierasz się już bardzo długo i nie potrafisz zacząć? Na przykład ciągle odwlekasz porządki w garażu lub uporządkowanie szuflady z papierami na później? Nie znajdziesz na takie czynności lepszego momentu niż ten jesienno-zimowy. Nadrobienie zaległości nawet w najdrobniejszych sferach życia da Ci dużo satysfakcji i poczucia produktywnie spędzonego czasu, a dodatkowo sprawi, że zajmiesz czymś swoje myśli na dłuższą chwilę. Zastanów się, czy nie zwlekasz z odezwaniem się do kogoś bliskiego – może to dobry czas na odświeżenie kontaktu i spędzenie wieczoru na miłej rozmowie.

 

Nauka języka obcego

Popularne jest też rozpoczynanie nauki języka. Możliwości jest naprawdę sporo, począwszy od darmowych filmików na YouTube, przez wykupienie dostępu do profesjonalnych materiałów i kart ćwiczeń, na kursach internetowych kończąc. Aktualnie większość szkół oferuje całkowicie zdalne nauczanie w systemie wirtualnych spotkań. Skala tego zjawiska oraz badania pokazują, że zdalna nauka języka nie jest gorsza jakościowo od tradycyjnej szkoły stacjonarnej, choć ostatecznie wszystko zależy od osobowości i osobistych preferencji ucznia. Jesienna nauka języka oczywiście nie musi zaczynać się od zupełnych podstaw. Może już jakiś czas nosisz się z chęcią szlifowania swojego angielskiego, by poczuć się bardziej komfortowo na wakacjach zagranicą?

 

Podsumowanie

Bez względu na to, na jaką formę spędzania czasu się zdecydujesz, pamiętaj, że jesień jest czasem odpoczynku. Nawet jeśli masz ochotę przesiedzieć wieczór pod kocem, oglądając seriale lub grając na konsoli – jest to Twój czas na regenerację, również psychiczną. Nie każdy dzień musi wiązać się z nowymi osiągnięciami lub zdobywaniem nowych umiejętności. Oczywiście uczucie satysfakcji po spędzonym produktywnie czasie jest niesamowicie nagradzające, jednak przede wszystkim musimy słuchać swojego ciała i potrzeb, które płyną do nas od wewnątrz.