Kuchenka mikrofalowa – sekrety udanego zakupu

Kuchenka mikrofalowa – sekrety udanego zakupu

Kuchenka mikrofalowa – dziś wyjaśniamy i pokazujemy, jak sprawdzić i upewnić się, że nie przeoczysz żadnych ważnych szczegółów podczas zakupu i sprawdzania jej działania.

 

Jak sprawdzić kuchenkę mikrofalową podczas zakupu?

Włączenie i wyłączenie urządzenia nie wystarczy. Musisz wiedzieć, co sprawdzić i na co zwrócić uwagę podczas demonstracji w miejscu sprzedaży.

 

Wygląd

 

Kuchenka mikrofalowa powinna zawsze zostać sprawdzona z zewnątrz i wewnątrz. Powodem odmowy zakupu mogą być między innymi:

wady lakieru: rysy, odpryski, otarcia;

wgniecenia i inne uszkodzenia korpusu;

pęcherzyki powietrza na wewnętrznej powierzchni kuchenki mikrofalowej;

szczelność spasowania drzwi.

 

Jeśli wygląd nie pozostawia zastrzeżeń, zwróć uwagę na kolejne ważne aspekty.

 

Przyciski

 

Podczas inspekcji kuchenki mikrofalowej, przed podłączeniem do sieci, kupujący może dodatkowo upewnić się, że wszystkie elementy sterujące są obecne. Istnieją trzy ich rodzaje:

 

1) Mechaniczny – dwa pokrętła, jedno do regulacji mocy, drugie do ustawienia czasu gotowania

2) Przyciskowy – przyciski na panelu sterowania do ustawiania programów i czasu gotowania

3) Dotykowy – ekran z panelem dotykowym służy do sterowania urządzeniem.

 

Zawartość

 

Oprócz samego urządzenia, w opakowaniu znajdują się stojaki do pieczenia, szklane naczynie, instrukcja obsługi oraz książeczka z przepisami (nie dotyczy wszystkich modeli). Wyposażenie różni się w zależności od modelu, dlatego należy sprawdzić, czy w zestawie znajdują się wszystkie elementy wymienione w instrukcji.

 

Kuchenka mikrofalowa – jak sprawdzić, czy działa prawidłowo?

 

Jeśli podczas kontroli kuchenki mikrofalowej znajdziesz jakiekolwiek wady lub niekompletność, czas przetestować każdy z dostępnych trybów:

 

Standardowy

 

W trybie standardowym kuchenka mikrofalowa wykorzystuje wyłącznie mikrofale do podgrzewania żywności. Procedura tego testu polega na podgrzewaniu 200 ml wody przy maksymalnej mocy przez dwie minuty. Gdy brzęczyk się wyłączy, otwórz drzwiczki. Woda powinna być gorąca.

 

Grill

 

Aby upewnić się, że grill działa, uruchom pustą kuchenkę mikrofalową w odpowiednim trybie przez jedną minutę. Po wyłączeniu umieść rękę w pobliżu elementów grzewczych, nie dotykając ich. Znajdują się one w górnej części przestrzeni do gotowania. Jeśli z elementu grzejnego wydobywa się ciepło, grill działa. Jeśli jest kilka elementów grzewczych, należy sprawdzić, czy każdy z nich działa.

Nie ma powodu do obaw, jeśli podczas sprawdzania elementu grzewczego poczujesz zapach spalonego oleju silnikowego. Zapach wskazuje na spalanie smaru ochronnego nałożonego w celu ochrony przed korozją podczas przechowywania. Jeśli zapachu nie ma, prawdopodobnie mikrofalówka była już używana.

 

Konwekcja

 

W tym trybie mikrofalówka stwarza warunki takie jak piekarnik. Aby przetestować działanie mikrofalówki w trybie konwekcji, zaleca się poczekać, aż temperatura osiągnie 100°C. Przy pierwszym uruchomieniu mikrofalówki w tym trybie może pojawić się dym. Na to również należy uważać: po ponownym uruchomieniu konwekcji nie powinno być dymu.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Kupno sprzętu AGD wiąże się ze standardowymi procedurami ze strony sprzedawcy, dopracowanymi do najmniejszego szczegółu. Otwiera on pudełko, wyjmuje urządzenie, demonstruje produkt, włącza go i wyłącza, komentuje swoje działania i wynik kontroli wizualnej, a następnie dokonuje zapisów w karcie gwarancyjnej. Od tego momentu mogą pojawić się problemy przy zwrocie lub wymianie towaru. Aby nie stać się ofiarą pracowników bez skrupułów, należy uczestniczyć w oględzinach kuchenki mikrofalowej, zadawać pytania, prosić o obejrzenie innych modeli lub odmówić zakupu w danym sklepie, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości.