Projektanci często używają roślin jako dekoracji wnętrz. Zieleń dodaje świeżości i jasności do pokoju; rośliny mogą być również używane element oddzielający dwa pomieszczenia. Ponadto, rośliny są świetne do oczyszczania powietrza.
Stworzyliśmy listę roślin, które są najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie toksycznych substancji z powietrza. Uwierzcie, w naszych domach jest wiele materiałów, które wydzielają toksyny i musimy zadbać o ich neutralizację. Przedstawiamy idealne rośliny do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
Sansewieria
Idealna dla osób niezbyt obeznanych z roślinami i ich pielęgnacją. Sansewieria nie jest wymagająca i dobrze się rozrasta. Jej główną zaletą jest to, że oczyszcza powietrze i pochłania toksyny. Można ją umieścić w każdym pomieszczeniu, bardzo dobrze znosi zbyt ciepłe powietrze, parę wodną i dużą wilgotność. Jedyne, o czym należy pamiętać to starać się zbytnio nie zalewać rośliny wodą, aby korzenie nie zgniły.
Chlorophytum (inaczej: roślina pająka)
Również jedna z bezpretensjonalnych roślin, jest bardzo odporna i szybko rośnie. Zwalcza toksyny, oczyszcza powietrze w ciągu dnia i nocy, a także zwalcza dym papierosowy. Jeśli masz w domu pupila, nie masz się czym przejmować – roślina pająka jest bezpieczna dla zwierząt.
Dracaena marginalis
Skutecznie pochłania wszelkie substancje emitowane przez lakiery, farby, materiały budowlane, kleje, powłoki dekoracyjne. Dracaena jest w stanie pochłonąć do 70% niebezpiecznych zanieczyszczeń z powietrza i zdezynfekować je. Jest to więc świetne znalezisko, a do tego wygląda bardzo stylowo.
Spathiphyllum
Ta pięknie ubarwiona roślina jest całkiem dobra w usuwaniu zarodników pleśni z powietrza w pomieszczeniu, a także formaldehydu i trójchloroetylenu. Trzeba jednak bardzo uważać na tę roślinę, gdyż spożycie jakiejkolwiek jej części może spowodować zatrucie.
Chryzantema
Ten delikatny kwiat jest dobrze znany florystom i ogrodnikom, ale niewielu wie, że oprócz urody ma także dobre właściwości filtracyjne i antybakteryjne. Tymczasem chryzantema dobrze oczyszcza powietrze z benzenu, stałego składnika farb, tworzyw sztucznych i rozpuszczalników, a także pochłania amoniak.
Ponadto właściciele domów z chryzantemami są znacznie mniej narażeni na przeziębienie: roślina produkuje fitoncydy, dlatego obok niej nie ma miejsca na chorobotwórcze zarazki.
Ficus succulentus (figowiec pospolity)
Jeśli kupujesz meble z płyty wiórowej, pamiętaj, aby obok nowej kanapy czy szafy postawić fikusa. Po pierwsze, będzie on wychwytywał i zatrzymywał z powietrza szkodliwe substancje, takie jak trichloroetylen i formaldehyd (w te pierwsze „bogate” są lakiery i farby, w te drugie – żywice syntetyczne używane do produkcji płyt wiórowych). Po drugie, jego duże liście są dobrymi zbieraczami kurzu, należy tylko pamiętać, aby od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną szmatką. I po trzecie, fikus aktywnie oddaje tlen, co oznacza, że w pomieszczeniu będzie łatwiej oddychać.